טאבו ירדני

טאבו הוא השם העממי והמקצועי כאחד המתייחס לבעלות של קרקע זו או אחרת. בישראל יש את מנהל מקרקעי ישראל והוא הגוף הרשמי והמוסמך להנפיק ממנו נסח טאבו, כלומר תעודת זהות של קרקע או נכס על מנת לוודא שמה שקורה בפועל בשטח אכן תואם גם לרישומים רשמיים שהתבצעו לאורך הזמן. כל זה נכון ומתבצע בצורה מסודרת יחסית בשטחים שאינם מעבר לקו הירוק. בשל סיבות היסטוריות ומדיניות כאחד הקרקעות בשטחי יהודה ושומרון אינן מוסדרות בצורה זו וחל עליהן טאבו ירדני, כלומר הבעלות עליהן לא בהכרח נמצאת בידי הריבון, מה גם שריבונותה של ישראל באזורים אלה שנויה במחלוקת.

מה המשמעות של טאבו ירדני?

בבואו של אדם לקנות ולהעביר לבעלותו קרקע או נכס – הדרך שלו לכך לא תהיה מסובכת כל כך כאשר יהיה מדובר בשטחים שאינם מעבר לקו הירוק. מכיוון ששטחי יהודה ושומרון היו לאורך ההיסטוריה תחת שלטון עות'מאני, לאחריו שלטון ירדני ולאחר מכן נכבשו שוב על ידי ישראל – אין התייחסות בין לאומית לריבונותה של ישראל בשטחים אלה ולכן קיימות לא מעט מחלוקות הקשורות לבעלות על שטחים באזורים אלה. טאבו ירדני ואפילו מסמכים הכתובים בשפה הערבית יהיו אלה שיכריעו את הכף כאשר יהיה מדובר בבעלות על שטח זה או אחר באזורי יהודה ושומרון ורישום של קרקעות אלה במנהל מקרקעי ישראל כמעט ולא קיים.

המשמעות מבחינת המעוניינים לרכוש קרקעות או דירות בשטחי איו"ש

מי שמתעניין בקניית קרקע או נכס שכבר קיים באזורי יהודה ושומרון חייב שיהיה לצדו עורך דין שעוסק בנדל"ן וקרקעות ויש לו את הידע הדרוש לצורך התמודדות עם הנושא של טאבו ירדני שלא כל עורך דין מכיר או עוסק בו. למרות שמדובר בנושא היסטורי שלא כל איש מקצוע בקיא בו או עוסק בו הרי שיש חשיבות להכרות עימו על מנת שעסקה זו או אחרת תוכל לצאת לפועל בצורה חוקית ומוסדרת.

בחברת ייעוץ המשכנתאות אביב תוכלו לקבל את כל המידע הרלוונטי לכן, לרבות אם הנכס שאתם מתעניינים בו נמצא בשטחי איו"ש..

משכנתא ביהודה ושומרון

על מנת לקנות דירה ולקבל עבורה משכנתא מאחד הבנקים צריך לבצע אי אילו פעולות ומדובר בתהליך שכאשר יבוצע בליווי של אנשי מקצוע לא תתעורר שום בעיה בשום שלב שלו. יחד עם זאת, אם מדובר בלקיחת משכנתא ביהודה ושומרון, כלומר ברכישת דירה באזור מעבר לקו הירוק יש כמה דברים אחרים ושונים וחשוב לוודא שפונים אל אנשי מקצוע שמכירים את הנושא הזה ויוכלו לייעץ וללוות. אם לקוח לא מעוניין בליווי של יועץ משכנתאות במידה והוא קונה דירה בכל מקום בארץ אמנם אין זה מומלץ אך בהחלט אפשרי, הרי שאם רוצים לקנות דירה מעבר לקו הירוק – יש חשיבות לליווי המקצועי הצמוד.

מה השוני והאתגר בלקיחת משכנתא ביהודה ושומרון?

בשל סיבות פוליטיות, מדיניות, אסטרטגיות ואפילו היסטוריות לקיחת משכנתא ביהודה ושומרון אינה עניין פשוט. יש בנקים שכלל לא נותנים אותה, יש כאלה שייתנו אותה בשיעור מימון נמוך יחסית ויש מקרים שבהם תהיה סחבת וגרירת רגליים מצד הבנק. מי שמבקש להתיישב באזורי יהודה ושומרון עלול למצוא את עצמו גם באתגר בכל מה שקשור לרישום של הנכס שלו בטאבו, שכן מעל אזורים אלה מרחפת סכנה תמידית של הריסת בתים ועקירת ישובים בשל פינוי עתידי. במקרה שכזה הבנק יחשוש שהמשכנתא לא תוחזר לו במלואה ומכאן הסירוב או הקושי במתן המשכנתאות מלכתחילה.

החשיבות של ליווי מקצועי צמוד

מי שרוצה מכל סיבה שהיא לקנות דירה, נכס או קרקע בשטחי יהודה ושומרון יוכל לעשות אותו אך עליו להיות מוכן להתייצב מול לא מעט מכשולים בירוקרטיים ומכאן הצורך, שלא לומר ההכרח בליווי מקצועי צמוד. יועץ משכנתאות שיש לו גם ניסיון עם התהליך של משכנתא ביהודה ושומרון יידע לכוון את הלקוח שלו, להסביר לו את האתגרים והמורכבויות ובסופו של דבר גם להצליח לסייע לו. יש חשיבות לידיעת נושאים כמו הטאבו הירדני או אופן ההתנהלות מול המנהל האזרחי.

אביב ייעוץ משכנתא – כאן תקבלו את הליווי המקצועי המתאים לכם ביותר, גם עבור קנייה בהצלחה של דירה באיו"ש.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

עוד בנושא

ביטוחי משכנתא

ניתן לקבל אצלנו שירות לכל סוגי הביטוחים: נכס, חיים, רכב ועוד. בעת לקיחת משכנתא, יש צורך בביטוחי משכנתא, ביטוחי חיים ונכס אשר יטופלו במשרדנו.

קרא עוד >>